Fosfor odgrywa istotną rolę w przypadku wszystkich żywych organizmów i jest ważnym składnikiem odżywczym dla roślin i zwierząt. Pełni on kluczową rolę w procesach spalania zachodzących w komórkach oraz w pełnym przepływie energii w roślinie. Jest on także budulcem ścian komórek, DNA oraz wielu rodzajów białek i enzymów.
W przypadku młodych roślin obecność fosforu jest nieodzowna: około 3/4 fosforu zużywanego w trakcie cyklu życiowego rośliny jest pobierana w pierwszym kwartale jej wegetacji.
Największe stężenie fosforu znajduje się w częściach rośliny odpowiedzialnych za jej rozwój: w korzeniach, w stożkach wzrostu oraz w tkance przewodzącej.
Kilka słów na temat fosforu
- Co to jest i jakie funkcje pełni?
- Odgrywa kluczową rolę zarówno w procesach zachodzących w komórkach, jak i w pełnym przepływie energii w roślinie.
- Pełni także funkcję budulca między innymi ścian komórkowych oraz DNA.
- Jakie objawy świadczą o niedoborze?
- Niewielkie rozmiary rośliny oraz występowanie na liściach plam nekrotycznych w kolorze fioletowo/czarnym.
- Liście są zdeformowane i wyschnięte.
- Co należy zrobić?
- DOKŁADNIE wymieszać nieorganiczny nawóz fosforowy z podłożem do roślin lub zwiększyć ilość podawanego płynnego nawozu fosforowego w przypadku uprawy hydroponicznej.
Oznaki niedoboru
Rośliny pozostają stosunkowo małe, pojawiają się fioletowe/czarne plamy martwicze na liściach, które z czasem stają się zniekształcone i wyschnięte.
Dalsze skutki niedoboru
- Najpierw roślina zyskuje barwę ciemnozieloną - pojawia się inny rodzaj ciemnej zieleni (niebiesko/zielony) niż w sytuacji, gdy dochodzi do niedoboru potasu
- Zahamowaniu ulega wzrost rośliny na wysokość oraz rozwój jej bocznych pędów
- Po 2-3 tygodniach na starych i średnich liściach pojawiają się ciemnofioletowe/czarne plamy nekrotyczne. Następuje deformacja liści
- Plamy rozszerzają się następnie na łodygi liści. Liście obracają się, mocno zwijają i obumierają
- Martwe liście są skręcone i wyschnięte, zyskują typowy kolor fioletowo-brunatnożółty i wreszcie opadają
- Roślina kwitnie w pełni, lecz plony, jakie daje, są minimalne
Przyczyny niedoboru
W związku z niewielkimi stężeniami, w jakich fosfor występuje w naturze, powi- nowactwo komórek roślinnych do fosforu pozwala na jego łatwe wchłanianie za pośrednictwem całego korzenia. Dlatego też niedobory tego pierwiastka nie wystę- pują bardzo często, za wyjątkiem sytuacji, gdy:
- Podłoże ogrodnicze ma zbyt wysokie pH (wyższe niż 7). W takich przypadkach roślina nie jest w stanie wchłaniać fosforu, ponieważ powstają nierozpuszczalne związki fosforu
- Podłoże jest zbyt kwaśne lub zbyt bogate w żelazo i cynk. Utrudnia to wchłanianie fosforu
- Podłoże jest związane. Fosfor nie może być wówczas wchłaniany
Rozwiązanie problemu
Gdy pH jest zbyt wysokie, należy zakwasić podłoże poprzez użycie rozcieńczonego roztworu kwasu fosforowego.
When pH is too high, acidify the medium by using a thinned solution of phosphoric acid.
Należy wybierać produkty, które posiadają gwarantowaną zawartość procentową fosforu na opakowaniu zamiast alternatywnych produktów zawierających fosfor, takich jak guano lub obornik.